آخرین خبرها
خانه / انجام رساله دکتری / نکاتی برای انجام رساله تلفیقی دکتری
نکاتی برای انجام رساله تلفیقی دکتری

نکاتی برای انجام رساله تلفیقی دکتری

این بخش نقطه نظرات عملی برای درک موثر یک رساله تلفیقی و انجام آن و پژوهش‌ های مربوطه ارائه می‌دهد . یک رساله تلفیقی شامل تعدادی مقالات علمی و یک خط داستانی ترکیبی است ( رساله دکترا ) . مواد اولیه مربوط به هر کدام از مقاله‌ها با تعدادشان و حیط انتشار ممکن است میان نظام‌های علمی مختلف باشد . مهم‌ترین سود رساله تلفیقی برتری‌ های دانشگاهی مضاعف بدست آمده از طریق مقالات منتشر شده است . اگر شما عضوی از یک گروه عملکردی سطح بالا هستید دیگران برای کمک به نوشتن مقاله شما خوشحال می‌شوند . اگرچه ، اگر تنها ماندید ، با شامل کردن پژوهشگران دیگر به عنوان نویسنده همراه می‌توانید آنها را به فراهم آوردن بازخورد ارزشمند سریع و بنابراین پرهیز از کار غیر ضروریف تشویق کنید . همچنین فردی که بر رساله نظارت دارد ممکن است محرک بزرگتری برای فراهم کردن سهم و سرمایه‌گذاری زمان در جهت یک مقاله داشته باشد ، اگر که به عنوان یک نویسنده همراه در نظر گرفته شود . علاوه بر این ، یکی از منافع اصلی رساله تلفیقی این است که پژوهش به بخش‌ های کوچک‌ تر تقسیم می‌شود با پتانسیلی برای بازخورد های بهتر . به عبارت دیگر حجم کار در جهت یک رساله کامل ممکن است کمی بیشتر از مقدار لازم برای یک رساله تک موضوعی باشد .

جیاتی است که فرآیند نوشتن رساله را به محض امکان شروع کنید . نیازی به برنامه‌ریزی بیش ازحد یا هدف برای داشتن طرح عالی برای مقالات آینده قبل از شروع نوشتن وجود ندارد . یادگیری جین انجام یادگیری سریع را قادر می‌سازد . متن پیش‌رو توصیه‌هایی برای نوشتن یک رساله تلفیقی ارائه می‌دهد و نکاتی عملی مربوط به مراحل مختلف را فراهم می‌کند .

 1. موضوع پژوهش- طرح اولیه

کارهای در جهت نوشتن یک رساله دکترا از طریق طرح کردن موضوع پژوهشی ، شامل مسائل پژوهشی احتمالی و یا دسته‌ای ایده شروع می‌شود . فهم کاملی در این نقطه نیازی نیست ، اما کار شما در طول پیشروی شفاف خواهد شد . از دیگران بخواهید تا درمورد ایده‌ها و موضوعات شما نظر دهند . به ایده اولیه نچسبید . موضوع ممکن است تغییر کند و در طول پروژه رساله دوباره بر روی آن تمرکز شود . نیاز نیست که همه چیز را از پیش بدانید نوشتن بعضی عناصر رساله‌ تان احتمالا ایده‌های جدیدی را فراهم می‌کند و به پیشرفت کمک می‌کند .

تهیه لیست از کلمات کلیدی اصلی ، جنبه‌ها یا مسائل که شما به دنبال راه‌ حل آن هستید ممکن است در طرح موضوع شما کمک کند . یک دانشجوی PhD ممکن است فکر کند رساله‌ اش یک راه‌حل حتی برای یک چالش وسیع فراهم خواهد کرد . در بعضی موارد نادر ممکن است چنین باشد ، اگرچه در اغلب موارد عاقلانه است که موضوع پژوهش خود را به قدر کافی جزئی کنید .

 1. مرور مقالات اولیه

مروری بر مقالات اولیه موضوع رساله‌ تان انجام دهید . اگرچه ، انتخاب مقدار زیاد بزرگی از کتاب‌ها در گوشه میزتان و خواندن آنها حقیقتا عملی نیست . به جای آن موارد مرتبط را غربال کنید. برای مثال 5-10 عدد کتاب و 10-30 عدد مقاله علمی باعث می‌شود به سطحی از درک در مورد پژوهش‌های اخیر نزدیک به پروژه‌تان برسید. از استاد راهنما و همکارانتان بخواهید در مورد انتخاب مقاله یا کتاب به شما مشاوره دهند .

شما می‌توانید خلاصه یا خلاصه‌هایی از طریق ترکیب محتوای اصلی کتاب‌ها و مقالات مباحث مشابه با موضوع خود در یک گزارش برای مثال3-5 صفحه بنویسید. این گزارش‌ها بعدا می‌توانند به عنوان قالبی برای بخش تئوری رساله‌تان مورد استفاده قرار گیرد. شما ممکن است همچنین قادر باشید که اعتباراتی برای این خلاصه‌ها کسب کنید .

آگاه باشید که خودتان را در مقالات برای مدت طولانی گم نکنید و یا بر روی مرور مقالات اولیه بیش از حد تمرکز نکنید. هدف در این مرحله رسیدن به یک مرور مقالات کامل نیست، بلکه اشنا شدن با موضوعات مشابه است . بیشتر از 1-2 ماه برای این مرحله وقت صرف نکنید .

 1. برنامه پژوهشی برای رساله

بعد از مرور مقالات اولیه نوشتن نیمه اولیه برنامه پژوهش برای رساله‌تان را شروع کنید (شکل 2) حتی ، اگر شما برنامه پژهشی برای گروه پژوهشی خود را در زمان ملحق شدن به آنها کامل کرده‌اید ، عاقلانه است که یا برای رسیدن به رساله‌ تان یک برنامه جداگانه داشته باشید ، یا برنامه اصلی خود را برای پوشاندن تمام جنبه‌ ها تنظیم کنید . در میان تمام اهداف ، برنامه پژوهشی شما به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با همکاران و استاد راهنما شما عمل خواهد کرد . برنامه پژوهشی ، درخواست برای اعتبارات پژوهشی و سایر منابع مالی و هدایت پژوهش‌تان را میسر می‌سازد . نیاز نیست به دنبال کمال‌گرایی باشد ، چون این یک نخه اولیه از برنامه پژوهش شماست . برنامه پژوهشی رساله شما در طول فرایندها تکامل می‌یابد . ما برنامه‌ ریزی انعطاف‌پذیر را پیشنهاد می‌کنیم ، به این معنی که این مهم هست که تصویری در جهت اینکه شما در رساله‌تان در نظر دارید داشته باشید، اگرچه به معنی بستن دست‌تان نیست ، به جای آن به برنامه اجازه می‌دهد که برنامه در حالی که درک شما افزایش می‌یابد به حیات خود ادامه دهد .

نسخه‌های موازی  پیش‌رو برنامه پژوهشی‌تان را حفظ کنید :

 • 4 صفحه (نسخه اصلی)
 • 1 صفحه خلاصه

این نسخه‌ها منجر به درخواست‌های مؤثری برای امتیازات پژوهشی می‌شوند . شما می‌توانید تنظیم کنید و موسسات و سازمان‌های منابع مالی متعددی را هدف قرار دهید به جای اینکه همیشه یک نسخه جدید آن را به طور کامل بنویسید . به طور منظم برنامه پژوهشی خود را به روز رسانی کنید ، حداقل در مسیر ضرب‌ العجل‌های درخواست برای امتیازهای پژوهشی 2تا3 بار در سال .

نسخه درست‌ تر و گسترده‌ تر برنامه پژوهشی شما بعدا در طول فرآیند رساله می‌تواند انجام شود ، اگر برای اهداف خودتان مورد نیاز بود . در یک نسخه گسترده‌تر ، شما می‌توانید مسائل علمی که با رساله شما برخورد می‌کند و چگونگی درک شما از پژوهش‌های تجربی را توصیف کند .

فهرست برنامه پژوهشی برای درخواست‌ امتیاز

 • خلاصه
 • مقدمه، توصیف موضوع رساله و اینکه چه کسی از آن سود خواهد برد
 • توصیف مراحل پژوهش و پیشروی‌های آینده آن
 • توصیف درک پژوهش و نتایج احتمالی
 • سوالات پژوهشی برای هر مقاله(ترتیب زمانی مقالات ارائه شده نباید به ترتیب زمان باشند بلکه باید به ترتیبی که برای رساله بیشتر سودمند هستند ارائه گردند)
 • روش‌های پژوهش و …
 • توصیف یافته‌ها
 • برنامه‌ریزی پژوهش‌تان
 • مقالات منتشر شده موجود مربوط به پژوهش‌تان ( CV دانشگاهی)

 

 1. روش‌های پژوهش

در ادامه انجام رساله دکتری ، عاقلانه است که روش‌های پژوهش علمی مطالعه شود . از این راه شما اطمینان می‌یابید که پژوهش‌ تان را در حالتی که علمی به نظر برسد درک کرده‌اید . به علاوه ممکن است قادر به کسب اعتبارات باشید .

بر روی روش‌هایی که اعتقاد دارید برای پژوهش‌تان سودمند هستند تمرکز کنید (با استاد راهنما و همکاران خود بحث کنید). روش‌های پژوهش شامل واژه‌شناسی است که ممکن است فهم آن مشکل باشد. نیاز به فخرفروشی غیرضروری با این واژه‌ها نیست، به جای آن سعی کنید که به قدر کافی ذات اهداف کار رساله‌تان را درک کنید.

برخی کتب شفاف نوشته شده ممکن است در اقتباس جنبه‌های ضروری کمک کنند. به نظر ما بهترین کتاب‌ها آنهایی هستند که ذاتا برای استفاده متون دانشگاهی طراحی شده‌اند و بازار بزرگی چون ایالات متحده را هدف قرار داده‌اند. اگرچه، از کتاب‌هایی که به صورت غیرضروری پیچیده‌اند برحذر باشید چون خود مساله به اندازه کافی پیچیده است. بهترین کتاب‌ها از نظر موضوع اختصاصی‌اند. برای مثال، در موضوعات مهندسی صنعتی و مدیریت، برایمن وبل- روش‌های پژوهش‌های صنعتی و ساندرز، لی‌وایز و تورنهیل- روش‌های پژوهشی برای دانشجویان صنایع ممکن است مفید باشند .

 1. پژوهش‌های آزمایشگاهی را برنامه‌ریزی کنید

با استفاده از برنامه پژوهش‌تان، گام‌های علمی انجام آزمایشات خود را طراحی کنید. شما همچنین باید قادر باشید که از نتایج پروژه‌های قبلی یا حتی کار افراد دیگر شامل دستیاران ازمایشگاه یا دانشجویان برای انجام بعضی از این کارها استفاده کنید. فراموش نکنید که شما مجبورید از سهم دیگران در نوشته خود قدردانی کنید .

به خاطر داشته باشید که شما مجبور نیستید تمام داده‌ها را تنها جمع‌آوری کنید یا آنالیزها را تنها انجام دهید. همچنین شما ممکن است از نتایج پروژه‌های پژوهشی قبلی، یا حتی کار سایر افراد مانند دستیاران آزمایشگاه و دانشجویان برای انجام بعضی کارها استفاده کنید. لطفا به یاد داشته باشید که از کار آنان قدردانی کنید .

 1. اولین مقاله خود را بنویسید

نوشتن مقاله خود را به محض امکان شروع کنید. طرح‌ریزی یا ایده دادن برای اولین مقاله خود را شروع کنید حتی اگر فکر می‌کنید آماده نیستید. برای مثال، در ابتدا پیش‌زمینه تئوری را طرح‌ریزی کنید، یا برا آنالیز داده جمع‌اوری کنید، دستورالعمل را در بخش نکاتی برای نوشتن مقاله ببینید .

عاقلانه است که اول مقاله‌ای را که فکر می‌کنید موضوع ساده‌ای دارد شروع کنید. مخصوصا مهمترین نکته در مورد اولین مقاله دسترسی راحت به داده‌های پژوهش یا جمع‌آوری آسان داشته باشند. نوشتن مقاله یک فرآیند یادگیری است، شروع بهمحض امکان ارزش‌مند است. هیچ مقاله‌ای کامل نیست، ضروری است که بیاموزید چطور کار خود را منتشر کنید. بعد از اولین مقاله، درک فرمت ژورنال‌ها و فهم چیزی که مقاله را می‌سازد آسان‌تر می‌شود. به برنامه‌ریزی و نوشتن مقاله‌های بعدی کمک می‌کند .

مهم است که دانشجوی دکترایی که رساله تلفیقی می‌نویسد ژورنال‌های هدف احتمالی را مورد ارزیابی قرار دهد. یکی از جنبه‌های مهم انتخاب یک ژورنال هدف مدت زمان انتظار است، زمان تا اعلام بازخوردها و تصمیمات. یک دانشجوی دکترا نمی‌تواند دوره زمان وسیعی را برای دریافت تصمیم در مورد رد یا پذیرفتن تحمل کند. دوره انتظار کند نه تنها موجب تاخیر در نوشتن مقاله شما می‌شود بلکه فرآیند یادگیری را نیز کند می‌کند .

 1. برنامه پژوهشی خود را بروزرسانی کنید

برنامه پژوهشی خود را بروزرسانی کنید. منتقدانه آنالیز کنید که آیا برنامه اصلی هنوز برای پژوهش شما و پیشرفت پروژه معتبر است. نظر شما در مورد فهرست مقاله‌های اینده باید به طور چشم‌گیری تغییر کند .

 1. مقاله دوم خود را بنویسید
 2. برنامه پژوهشی خود را بروزرسانی کنید
 3. مقاله nام خود را بنویسید
 4. محتویات برای بخش تالیف رساله خورا طرح‌ریزی کنید

اکنون زمان واقعی نوشتن رساله است ، ابتدا تمام مقالاتی که قصد دارید برای رساله دکترا بنویسید آماده باشد (ثبت نام کنید، حتما نباید پذیرفته شده باشد).  ثبت بخش تالیفی را شروع کنید و محتویات رساله را با استفاده از الحاق جدول فهرست با سختگیری طرح‌ریزی کنید. از نتایج اصلی مقالات برای فصل نتایج ، برخی بخش‌های تئوری برای فصل تئوری قسمت تالیف استفاده کنید. این نوع از copy-paste در ردک چیزی که هم اکنون انجام داده‌اید و همچنین فهم کارهای باقی‌مانده کمک می‌کنند .

فهرست زیر طرح سخت‌گیرانه‌ای برای عناصر اصلی رساله‌تان ارائه می‌دهد:

 • مقدمه یک رساله تلفیقی باید موضوع رساله، خلاهای احتمالی پژوهش‌های قبلی، سوالا پژوهشی احتمالی در رساله‌تان با آن روبه‌رو شدید را باید ارائه دهد. به علاوه، فصل مقدمه باید چگونگی پاسخ‌گویی هر مقاله به بخشی از مسائل مطالعه شده و چگونگی ارتباط بین مقاله‌ها را رائه دهد.
 • بخش تئوری در مورد زمینه‌های تئوری مربوط به پژوهش‌تان بحث می‌کند. شما باید قادر باشید که بخش اعظم آن را از مقاله‌هایتان و هر ماده اولیه‌ای جدای از مقاله‌ها ناشی شده‌اند که صفحه محدودیت‌هاست، کسب کنید.
 • در فصل نتایج، راه طبیعی ارائه نتایج مقاله به مقاله است. بعد از آن، توجه به سهم هر مقاله در بهبود کل مطلب عاقلانه است.
 • فصل بحث شامل پیامدهای علمی و کاربردی، ارزیابی قابل اطمینان بودن و اعتبار و توصیه برای پژوهش‌های آینده است.
 • درک موقعیت مقالات و مسائل پژوهشی

نسخه اولیه اهداف و محدوه‌ها در فصل مقدمه در پاسخ‌گویی به سوالات زیر بنویسید:

 • خط داستانی رساله شما چیست؟
 • ساختار کلی مقاله‌ها چگونه است؟
 • سوالات صحیح پژوهش کدامند؟
 • عاقلانه است که برای هر مقاله یک سوال پژوهشی داشته باشید (سهم اصلی)، حتی اگر خود مقاله بیشتر از یکی دارد. این بخش تالیف رساله شما را واضح می‌سازد. توجه داشته باشید که سوالات پژوهشی در قسمت تالیف رساله می‌تواند متفاوت از مقاله باشند.
 • ترتیب ارائه مقاله‌ها در بخش تالیف چگونه است( ضرورتا مشابه ترتیب زمان انتشار مقالات نیست) و این مقاله‌ها چطور بهم وابسته‌اند.
 • سوالات پژوهشی کدامند؟

توجه داشته باشید که برنامه پژوهشی که قبلا داشته‌اید تنها یک برنامه است، و اکنون زمانی است که محتویات واقعی رساله شما ثبت می‌شوند.

 • فصل نتایج را بنویسید

بعد از این، فصل نتایج خود را با استفاده از طرح‌ریزی قبلی و محتویات مقاله‌ها کامل کنید و به سرانجام برسانید. نتایج باید با سوالات و مسائل پژوهشی‌تان سازگار باشند.

 • فصل تئوری را بنویسید

فصل تئوری رساله‌تان را با استفاده از مقالات و مواد اولیه پیش‌زمینه تئوری که در اختیار دارید کامل کنید و به سرانجام برسانید. اگر به چیزی نیاز بود با نقطه نظرات جدید، بندها و مراجع آن را کامل کنید. اطمینان حاصل کنید که به افراد معتبر زمینه خود توجه کرده‌اید. قالب تئوری رساله‌تان را توصیف کنید و محتویات اصلی فصل را در انتهای فصل در صورت نیاز خلاصه کنید .

 • فصل مقدمه را بنویسید

بعد ازاین، کامل کردن فصل مقدمه ممکن است ارزشمند باشد . استفاده از خصوصیات قیف می‌تواند مفید باشد، به این معنی که تمرکز خود را باریک کنید، بند به بند، کلی‌تر شروع کنید و با سوالات پژوهشی به پایان برسانید. این متن شما را منطقی‌تر می‌سازد و دنبال کردن آن را آسان می‌کند. از محتویات مقاله‌ها استفاده کنید، مخصوصا بخش مقدمه آنها. توجیه کنید که چرا موضوع رساله شما اهمیت دارد و سوالات پژوهشی را مطرح کنید .

توجه داشته باشید که آیا سوالا اصلی پژوهش‌تان در مقایسه با نتایج و تئوری‌تان هنوز صحیح می‌باشند، در صورت نیاز سوالات را تنظیم کنید. استفاده از سوالات پژوهشی کمک می‌کند که خواننده ساختار رساله شما را دنبال کند و منطق پژوهش شما را دریابد .

توصیفی از نگرش‌های علمی پژوهش خود (روش‌شناسی) و چگونگی درک پژوهش را توصیف کنید .

 • فصل بحث را بنویسید

فصل بحث رساله خود را در بازتاب پژوهش‌تان و نتایج آن در مقابل موارد زیر بنویسید :

 • مقالات موجود(پیامدهای تئوری)
 • تمرین. چه کسی از پژوهش شما سود می‌برد و چگونه ؟

از بخش بحث مقاله‌تان استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که کامل آن این مقاله‌ها ساخته می‌شود.

قابلیت اطمینان اعتبار پژوهش‌تان را بالا ببرید . محدودیت‌های پژوهش‌تان را ذکر کنید و موضوعات پژوهشی آینده را که شما به جامعه علمی توصیه می‌کنید را توصیف کنید .

 • به سرانجام رساندن

بررسی کنید که آیا سوالات پژوهشی مستدل و سازگار با نتایج هستند. در صورت نیاز سوالات پژوهشی را تصحیح کنید .

چکیده خلاصه‌ای با توصیف موارد زیر بنویسید :

 • موضوع رساله‌تان
 • توجیه اینکه چرا به آن نیاز است
 • روش‌های پژوهشی استفاده شده
 • یافته‌های کلیدی
 • پیامدهای عملی و تئوری

عناصر مختلف رساله‌تان را ابه سرانجام برسانید. توجه ویژه‌ای به فرمت و قالب مورد نیاز برای انتشار داشته باشید .

 • رساله را به استاد راهنمای خود برای نظر نهایی ارائه دهید

با دقت به نظرات استاد راهنمای خود توجه کنید و تغییرات لازم را در متن ایجاد کنید. اگر او چیزی که نوشته‌اید را درک نکرد ، شما باید راه دیگری برای نوشتن آن پیدا کنید .

اگر شما یک مکالمه‌گر انگلیسی بومی نیستید، رساله را برای بررسی‌کنندگان زبان حرفه‌ای قبل از ارسال آن به طرف مقابل بفرستید. سرانجام، داشتن کسی که متن شما را بخوتند و تصحیح کند ممکن است مفید باشد، اگر نتوانستید کسی را پیدا کنید خودتان آن را انجام دهید .

 • رساله‌های خود را برای طرف‌های مقابل ارسال کنید

اگر بازخوردهای انتقادی دریافت کردید، افسرده نشوید! اهل تجزیه و تحلیل باشید، اکنون زمانی برای تلاش‌های نهایی است. صحبت کردندر مورد نظرات با دیگران می‌تواند مفید باشد، چون ممکن است زمانی که کارتان مورد انتقاد قرار می‌گیرد واکنش بیش از حد نشان دهید. تغییرات احتمالی معمولا از چیزی که در ابتدا فکر می‌کنید کمتر است. دلایل اساسی پشت بازخوردها را در نظر داشته باشید و با آنها روبه‌رو شوید. منظم باشید و تغییرات لازم را در رساله‌تان انجام دهید.

برای بازبین‌ها پاسخ نقطه به نقطه آماده کنید که:

 • شما هر تغییر ایجاد شده را به روشنی ارائه کرده‌اید. این به داوران اجازه می‌دهد که از خواندن دوباره کل رساله‌تان پرهیز کنند.
 • شما برای مسائلی که اعتقاد دارید نیاز به تغییر ندارد استدلالی در مقابل بیاورید.

 

حتما ببینید

انجام-پایان-نامه-دکتری-حسابداری

کنفرانس های دانشگاهی

کنفرانس های دانشگاهی نوشته هانا اسلک اگر در مقطع کارشناسی ارشد شرکت کرده باشید، ممکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.