آخرین خبرها
خانه / انجام پایان نامه دکتری / بررسی ادبیات دکتری برای انجام پایان نامه و رساله دکتری

بررسی ادبیات دکتری برای انجام پایان نامه و رساله دکتری

بررسی ادبیات دکتری برای انجام پایان نامه و رساله دکتری

اکثر پروژه های دکترا با مرور ادبیات شروع می شوند، که معمولاً به عنوان فصل اول پایان نامه شما عمل می کند. این فرصتی را برای شما فراهم می کند تا نشان دهید که مجموعه کارهای آکادمیک را که قبلاً در رابطه با موضوع شما انجام شده است، از جمله کتاب ها، مقالات، داده ها و مقالات تحقیقاتی، درک می کنید.

شما باید آماده باشید تا تحلیل انتقادی خود را از این ادبیات ارائه دهید، و همچنین نشان دهید که تحقیقات شما در چه زمینه‌ای قرار دارد – و چگونه چیزی جدید / مهم به موضوع شما کمک می‌کند.

این صفحه به شما یک نمای کلی از آنچه باید در مورد نوشتن یک مرور ادبیات بدانید، با جزئیات در مورد ساختار، طول و نتیجه‌گیری ارائه می‌دهد.

بررسی ادبیات دکتری چیست؟

بررسی ادبیات در انجام پایان نامه یا رساله دکتری  معمولاً یکی از اولین کارهایی است که پس از شروع دکترا انجام می دهید. هنگامی که با سرپرست خود ملاقات کردید و در مورد محدوده پروژه تحقیقاتی خود بحث کردید، یک نظرسنجی از کارهای علمی که قبلاً در منطقه شما انجام شده است انجام خواهید داد.

بسته به ماهیت دکترای شما، این کار می تواند شامل کتاب ها، انتشارات، مقالات، داده های تجربی و موارد دیگر باشد. این مجموعه از آثار در مجموع به عنوان “ادبیات علمی” در مورد موضوع شما شناخته می شود. در طول این بررسی نیازی به پرداختن به هیچ رمان، شعر یا درام نخواهید بود (مگر اینکه، البته، در حال تحصیل در مقطع دکترا در ادبیات انگلیسی باشید، که در این صورت بعداً می آید).

هدف از بررسی ادبیات دکتری فقط خلاصه کردن کارهایی نیست که سایر محققان قبل از شما انجام داده‌اند. شما باید بدنه فعلی کار را تجزیه و تحلیل و ارزیابی کنید، تحقیقات خود را در آن زمینه قرار دهید و کمک اصلی اصلی را که تحقیق شما خواهد داشت را نشان دهید.

برنامه ریزی برای بررسی ادبیات دکتری

اگر کاملاً مطمئن نیستید که بررسی خود را از کجا شروع کنید، سرپرست شما می‌تواند به شما توصیه کند، و به شما در جهت متون کلیدی و تحقیقاتی که سپس می‌توانید بررسی کنید، راهنمایی می‌کند. ارزش توجه به کتاب‌شناسی (و بررسی‌های ادبیات!) این انتشارات را دارد، که اغلب می‌توانند شما را به سمت متون تخصصی‌تری هدایت کنند که می‌توانند در تحقیقات شما ارزشمند باشند. در عین حال، مهم است که به خود اجازه ندهید در یک سوراخ خرگوش دانشگاهی بیفتید – مطمئن شوید که کتاب‌ها و مقالاتی که بررسی می‌کنید واقعاً با پروژه شما مرتبط هستند.

هدف شما باید گنجاندن طیف وسیعی از ادبیات در بررسی خود باشد که دامنه دانش شما را از متون اساسی گرفته تا جدیدترین انتشارات نشان می دهد.

فرآیند یادداشت برداری در زمانی که در مراحل اولیه بررسی ادبیات خود هستید بسیار مهم است. از منابعی که خوانده‌اید، به همراه تحلیل انتقادی خود از استدلال‌های کلیدی آنها و آنچه فکر می‌کنید آنها را به پروژه تحقیقاتی شما مرتبط می‌کند، سوابق روشنی داشته باشید.

بررسی ادبیات چقدر باید باشد؟

طول دوره مرور ادبیات دکترا بسته به موضوع بسیار متفاوت است. در هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی، مرور معمولاً حدود 5000 کلمه است، در حالی که مرور ادبیات STEM معمولاً نزدیک به 10000 کلمه است. در هر صورت، باید با سرپرست خود در مورد زمان بهینه برای بررسی ادبیات خود مشورت کنید.

ساختار مرور ادبیات دکتری

وقتی شروع به نوشتن مرور ادبیات دکتری خود می کنید، داشتن ایده روشنی از طرح کلی آن مهم است. به طور کلی، ساختار بررسی ادبیات باید:

موضوع خود را معرفی کنید و اهمیت آن را توضیح دهید

ادبیات موجود را با ارجاع به پایان نامه خود ارزیابی کنید

نتیجه گیری کنید که پیامدهای تحقیق شما را برای مطالعه آینده در نظر بگیرد

بخش اصلی بررسی ادبیات شما صرف نقد کار موجودی می شود که محققان در زمینه شما انجام داده اند. بسته به موضوع و ماهیت پایان نامه، ممکن است بخواهید چند روش مختلف برای ساختار این بخش از بررسی داشته باشید:

از نظر زمانی – اگر تحقیق شما به چگونگی تغییر چیزی در طول زمان نگاه می کند، ممکن است منطقی باشد که ادبیات را به صورت زمانی مرور کنید و نحوه تغییر ایده ها، نگرش ها و نظریه ها را دنبال کنید. ممکن است این روشی کاملاً ساده برای ساختار بررسی به نظر برسد، اما شناسایی موضوعات مشترک و نقاط چسبنده بین دانشگاهیان در طول مسیر، به جای صرفاً حذف فهرستی از کتاب‌ها و مقالات، ضروری است.

از نظر موضوعی – اگر پایان نامه شما چندین موضوع مختلف را در بر می گیرد، ممکن است بخواهید ادبیات را بر اساس این موضوعات گروه بندی کنید و در عین حال بر ارتباطات بین آنها نیز تأکید کنید.

از نظر روش شناسی – اگر قرار است با داده ها یا آمارهای تجربی کار کنید، می تواند ایده خوبی باشد که روش های مختلفی را که محققان قبلی در زمینه شما برای تولید ادبیات مرتبط استفاده کرده اند، ارزیابی کنید.

از هر تکنیکی که برای ساختار مرور ادبیات خود استفاده می کنید، باید مراقب باشید که به سادگی کتاب ها، مقالات و مقالات تحقیقاتی مختلف را بدون ارائه تفسیر خود فهرست نکنید.

همیشه شباهت ها (و تفاوت ها) بین آنها را برجسته کنید و تحلیل خود را از اهمیت این روابط، ارتباطات و تضادها ارائه دهید.

نوشتن یک بررسی ادبیات دکتری

روند نوشتن مرور ادبیات با نوشتن بخش عمده پایان نامه متفاوت است. هدف در این مرحله لزوماً نشان دادن ایده ها و تحقیقات اصلی شما نیست – این همان چیزی است که پایان نامه برای آن است – بلکه بیشتر نشان دادن عمق دانش شما در زمینه و توانایی شما در ارزیابی کار سایر محققان است. همچنین این فرصتی است که شما دقیقاً نشان دهید که چگونه پایان نامه شما سهم اصلی در حوزه موضوعی شما خواهد داشت.

اینها نکاتی است که باید هنگام نوشتن یک مرور ادبیات به خاطر داشت:

از نقل قول خودداری کنید – در عوض، ارزیابی خود را از یک منبع و ادعاهای آن ارائه دهید

یک مسیر منطقی را از یک منبع یا موضوع بعدی دنبال کنید – بدون توضیح ارتباط بین آنها بین کتاب ها یا مقالات مختلف جهش نکنید.

ادبیات را به طور انتقادی تجزیه و تحلیل کنید – مفروضات را به چالش بکشید، اعتبار استدلال را ارزیابی کنید و با اعتبار بنویسید

دامنه خود را خیلی گسترده نکنید – ممکن است به راحتی از بین برود، از جمله هر بخش از ادبیات مرتبطی که با آن مواجه می شوید، اما همچنین مهم است که اجازه ندهید مرور شما بیش از حد گسترده یا گیج کننده شود.

این واقعیت که شما معمولاً بررسی ادبیات خود را درست در شروع دکترا شروع می کنید به این معنی است که احتمالاً در طول دوره تحقیق و نوشتن پایان نامه با کتاب ها و مقالات مرتبط بیشتری روبرو خواهید شد. بنابراین، مفید است که این پیش نویس اول را به عنوان یک کار در دست اجرا در نظر بگیرید که هنگام نوشتن پایان نامه خود آن را به روز نگه دارید.

پایان مرور ادبیات دکتری

همانطور که به پایان پایان نامه خود می رسید، بسیار مهم است که نگاهی دقیق به بررسی ادبیات اولیه خود بیندازید و مطمئن شوید که با نتایجی که به دست آورده اید مطابقت دارد. البته، در طول دوره دکترا چیزهای زیادی می تواند تغییر کند، بنابراین کاملاً ممکن است که تحقیقات شما شما را به سمتی متفاوت از آنچه در ابتدا تصور می کردید هدایت کند.

نتیجه بررسی ادبیات شما باید اهمیت نظرسنجی را که به تازگی تکمیل کرده اید، خلاصه کند و ارتباط آن را با تحقیقاتی که پایان نامه شما انجام خواهد داد، توضیح دهد.

بررسی ادبیات و آزمون های ارتقاء دکترا

مرور ادبیات معمولاً یکی از اولین بخش‌های یک دکترا است که حداقل در فرم پیش‌نویس آن تکمیل می‌شود. به این ترتیب، اغلب بخشی از مطالبی است که ممکن است برای آزمون ارتقای دکتری خود ارسال کنید. این معمولاً در پایان سال اول شما انجام می شود (اگرچه همه دکترا به آن نیاز ندارند). شامل بحث در مورد کارتان تا کنون با دانشگاهیان دپارتمان می شود تا تأیید کنید که پروژه شما در مسیر دکترا قرار دارد. بازخوردی که در این مرحله دریافت می‌کنید ممکن است به شکل دادن به بررسی ادبیات شما کمک کند، یا هر زمینه‌ای را که از دست داده‌اید آشکار کند.

حتما ببینید

اهمیت سند پایان نامه برای داوران در روز انجام دفاع از پایان نامه و رساله دکتری مدیریت چقدر است؟

اهمیت سند پایان نامه برای داوران در روز انجام دفاع از پایان نامه و رساله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.