آخرین خبرها
خانه / انجام رساله دکتری / برای نوشتن رساله دکتری چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟
برای نوشتن رساله دکتری چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

برای نوشتن رساله دکتری چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

برای بدست آوردن یک درجه دکترا ، از یک دانشجو انتظار می‌رود که مقدار مشخصی مطالعه در کنار رساله دکترا بنویسد و از رساله خود در حضور عموم دفاع کند . راه‌های متعددی برای تکمیل مطالعات دکترا وجود دارد . جلوگیری از دستیابی به اعتبارات و تکمیل دروس تصادفی که ممکن است به هیچ‌ وجه به پژوهش شما مرتبط نباشند ، ممکن است عاقلانه باشد . به جای آن از مطالعات دکترا خود برای گستراندن ادراک خود استفاده کنید . به عنوان مثال نزدیک نیمی از مطالعات می‌تواند مرتبط با موضوع پژوهشی شما و بقیه آن می‌تواند مربوط به گسترش دانش بنیادی شما باشد . در هر دو مورد ، سعی کنید از موقعیت‌ هایی که بعد از تمام کردن تمام مطالعات دکترای خود ، پایه تئوری لازم برای رساله خود نداشته باشید جلوگیری کنید .

اگر بدست آوردن درجه دکترا را اولویت‌ بندی کردید ، سازماندهی بیشتر فعالیت‌ ها برای به کارگیری فهم انجام رساله دکترا خود از طریق ادغام بدست آوردن اعتبارات لازم و درخواست امتیازات پژوهشی در این فرآیند هدف‌گذاری کنید . برای حداکثر کردن اثربخشی ، از دروسی که پژوهش شما را حمایت نمی‌کنند پرهیز کنید. دروسی که انتخاب کنید که از طریقی به موضوع رساله شما مرتبط باشند. در اکثر موارد یک دانشجو دکترا با گرفتن دروسی که جذاب‌اند اما کار رساله را به هیچ طریقی حمایت نمی‌کنند یا تمام دروس را قبل از توجه به رساله دکترا می‌گیرند ، دچار اشتباهاتی می‌شوند. بدست آوردن اعتبارات لازم معمولا مشکل نیست، بنابراین روی یادگیری خود ، پیشبرد رساله و جمع‌آوری مواد اولیه مربوطه تمرکز کنید .

در جهت بادگیری نوشتن و انتشار، شما باید بخواهید در صورت امکان به حالت نوشتن به سرعت وارد شوید، همزمان با بدست آوردن اعتبارات‌تان می‌توانید ، برای مثال، کتاب‌ها و مقالات علمی جدید مربوط به پژوهش خود را مطالعه کنید. به جای آزمون‌های کلاسی، مطالعات کامل‌شده بااستفاده از نوشتن خلاصه کتاب‌ها و مقالات اولویت قرا دهید. اساتید معمولا خلاصه نوشتاری را به عنوان مطالعات دکترا می‌پذیرند. به علاوه شما بعدها می‌توانید از بعضی از این مواد اولیه در قسمت تئوری رساله خود استفاده کنید.

شما ممکن است همچنین قادر باشید که اعتبارات یا اهتبارات جزئی برای مقالاتی که مستقیما به رساله‌تان نیستند بدست آورید. این انگیزه خوبی برای شرکت در مقالات همکاران به صورت نویسنده همراه و شرکت در فرآیندهای نوشتن آنها است. برای مقاله‌هایی که شامل رساله شما می‌شوند شما نمی‌توانید اعتبار جدا کسب کنید اما برای مقاله‌های  دیگر امکان دارد، اگرچه تفاوت‌هایی میان واحدهای مختلف دانشگاهی وجود دارد، بنابراین شما نیاز دارید که با استاد/دانشکده خود بررسی کنید که آنها چه مواردی را قابل قبول می‌دانند.

نکاتی برای نوشتن یک رساله تک موضوعی

این بخش نظر و نکات نویسندگان برای نوشتن یک رساله تک موضوعی و فهم مؤثر پژوهش‌های مربوطه را می‌دهد. ضمیمه 1 شامل نظر ما در مورد محتویات یک رساله تک موضوعی است. این فهرست مثالی از اجزای رساله شماست.

حیاتی است که پروژه رساله خود را به عنوان یک فرآیند براساس کشش ببینید که شما در نظر دارید همه فعالیت‌ها را برای فهم و محصول نهایی، رساله تک موضوعی شما به خدمت درآورید. درک پژوهش شما و مخصوصا نوشتن رساله خود را به محض امکان شروع کنید. نیاز به برنامه‌ریزی بیش از حد یا قصد انجام در جهت کمال‌گرایی در مراحل اولیه نیست. به این طریق شما هنگام انجام دادن یاد خواهید گرفت.

در بعضی مواردنوشتن یکک رساله تک موضوعی سرراست تر از نوشتن یک رساله تلفیقی است. اگر شما با پروژه رساله‌تان تنها مانده‌اید، یک رساله تک موضوعی ممکن است گزینه عاقلانه‌ای باشد. به عبارت دیگر، یک رساله تلفیقی از طریق انتشار، برتری دانشگاهی مضاعف فراهم خواهد کرد که ذاتا بهتر از توانایی حرفه دانشگاهی به عنوان یکی از گزینه‌های آینده است. فایده اضافی تلفیقی پتانسیل درگیر کردن سایر افراد به عنوان نویسنده همراه است، چون منتشر کردن برای آنها نیز برتری دانشگاهی دارد. دپارتمان‌های دانشگاهی زیادی رساله تلفیقی را به عنوان مقاله‌هایی که نتایج آنها را بهبود خواهد بخشید و دنبال کردن پیشرفت شما را قادر می‌سازند، ترجیح می‌دهند. خطر رساله تک موضوعی شامل مواردی است که پژوهش شما منسوخ خواهد شد اگر فرایند مدت زمان زیادی طول بکشد و زمانی که شما فکر می‌کنید که رساله‌تان آماده است، نیاز به بازنویسی کامل رساله دارد، که ناشی از ثبت غیربهینه محتویات اصلی است. همچنین ممکن است برای شما بدشانسی پیش آید و کار شما توسط داوران در چنین مراحل پایانی رد شود.

متن پیش‌رو توصیه‌هایی برای فرآیند نوشتن یک رساله تک موضوعی توصیف می‌کند و نکاتی برای مراحل مختلف فراهم می‌کند.

 1. موضوع پژوهش- طرح اولیه

کارهای در جهت نوشتن یک رساله دکترا از طریق طرح کردن موضوع پژوهشی ، شامل مسائل پژوهشی احتمالی و یا دسته‌ای ایده شروع می‌شود . فهم کاملی در این نقطه نیازی نیست ، اما کار شما در طول پیشروی شفاف خواهد شد. از دیگران بخواهید تا درمورد ایده‌ها و موضوعات شما نظر دهند . به ایده اولیه نچسبید . موضوع ممکن است تغییر کند و در طول پروژه رساله دوباره بر روی آن تمرکز شود. نیاز نیست که همه چیز را از پیش بدانید نوشتن بعضی عناصر رساله‌ تان احتمالا ایده‌ های جدیدی را فراهم می‌کند و به پیشرفت کمک می‌کند .

تهیه لیست از کلمات کلیدی اصلی ، جنبه‌ها یا مسائل که شما به دنبال راه‌ حل آن هستید ممکن است در طرح موضوع شما کمک کند . یک دانشجوی PhD ممکن است فکر کند رساله‌اش یک راه‌حل حتی برای یک چالش وسیع فراهم خواهد کرد. در بعضی موارد نادر ممکن است چنین باشد ، اگرچه در اغلب موارد عاقلانه است که موضوع پژوهش خود را به قدر کافی جزئی کنید .

 1. مرور مقالات اولیه

مروری بر مقالات اولیه موضوع رساله‌تان انجام دهید. اگرچه ، انتخاب مقدار زیاد بزرگی از کتاب‌ها در گوشه میزتان و خواندن آنها حقیقتا عملی نیست . به جای آن موارد مرتبط را غربال کنید . برای مثال 5-10 عدد کتاب و 10-30 عدد مقاله علمی باعث می‌شود به سطحی از درک در مورد پژوهش‌ های اخیر نزدیک به پروژه‌تان برسید . از استاد راهنما و همکاران تان بخواهید در مورد انتخاب مقاله یا کتاب به شما مشاوره دهند .

شما می‌توانید خلاصه یا خلاصه‌هایی از طریق ترکیب محتوای اصلی کتاب‌ ها و مقالات مباحث مشابه با موضوع خود در یک گزارش برای مثال3-5 صفحه بنویسید . این گزارش‌ها بعدا می‌توانند به عنوان قالبی برای بخش تئوری رساله‌تان مورد استفاده قرار گیرد . شما ممکن است همچنین قادر باشید که اعتباراتی برای این خلاصه‌ها کسب کنید .

آگاه باشید که خودتان را در مقالات برای مدت طولانی گم نکنید و یا بر روی مرور مقالات اولیه بیش از حد تمرکز نکنید. هدف در این مرحله رسیدن به یک مرور مقالات کامل نیست ، بلکه اشنا شدن با موضوعات مشابه است. بیشتر از 1-2 ماه برای این مرحله وقت صرف نکنید.

 1. برنامه پژوهشی برای رساله

بعد از مرور مقالات اولیه نوشتن نیمه اولیه برنامه پژوهش برای رساله‌تان را شروع کنید (شکل 2) حتی، اگر شما برنامه پژهشی برای گروه پژوهشی خود را در زمان ملحق شدن به آنها کامل کرده‌اید، عاقلانه است که یا برای رسیدن به رساله‌تان یک برنامه جداگانه داشته باشید، یا برنامه اصلی خود را برای پوشاندن تمام جنبه‌ها تنظیم کنید. در میان تمام اهداف، برنامه پژوهشی شما به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با همکاران و استاد راهنمایتان عمل خواهد کرد. برنامه پژوهشی، درخواست برای اعتبارات پژوهشی و سایر منابع مالی و هدایت پژوهش‌تان را میسر می‌سازد. نیاز نیست به دنبال کمال‌گرایی باشد، چون این یک نخه اولیه از برنامه پژوهش شماست. برنامه پژوهشی رساله شما در طول فرایندها تکامل می‌یابد. ما برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیر را پیشنهاد می‌کنیم، به این معنی که این مهم هست که تصویری در جهت اینکه شما در رساله‌تان در نظر دارید داشته باشید، اگرچه به معنی بستن دست‌تان نیست، به جای آن به برنامه اجازه می‌دهد که برنامه در حالی که درک شما افزایش می‌یابد به حیات خود ادامه دهد.

نسخه‌های موازی  پیش‌رو برنامه پژوهشی‌تان را حفظ کنید:

 • 4 صفحه (نسخه اصلی)
 • 1 صفحه خلاصه
 • (نسخه‌های گسترده دیگری برای اهداف خودتان، جایی که شما خلاهای علمی رساله‌تان را در نظر دارید توصیف کنید و چگونگی فهم جنبه‌های کاربردی پژوهش‌تان)

این نسخه‌ها منجر به درخواست‌های مؤثری برای امتیازات پژوهشی می‌شوند. شما می‌توانید تنظیم کنید و موسسات و سازمان‌های منابع مالی متعددی را هدف قرار دهید به جای اینکه همیشه یک نسخه جدید آن را به طور کامل بنویسید. به طور منظم برنامه پژوهشی خود را به روز رسانی کنید، حداقل در مسیر ضرب‌العجل‌های درخواست برای امتیازهای پژوهشی 2تا3 بار در سال.

نسخه درست‌تر و گسترده‌تر برنامه پژوهشی شما بعدا در طول فرآیند رساله می‌تواند انجام شود، اگر برای اهداف خودتان مورد نیاز بود. در یک نسخه گسترده‌تر، شما می‌توانید مسائل علمی که با رساله شما برخورد می‌کند و چگونگی درک شما از پژوهش‌های تجربی را توصیف کند.

فهرست برنامه پژوهشی برای درخواست‌ امتیاز

 • خلاصه
 • مقدمه، توصیف موضوع رساله و اینکه چه کسی از آن سود خواهد برد
 • توصیف مراحل پژوهش و پیشروی‌های آینده آن
 • توصیف درک پژوهش و نتایج احنمالی
 • سوالات پزوهش، روش‌های پژوهش و…
 • توصیف منابع مالی (افراد، همکاران، تجهیزات)
 • برنامه‌ریزی پژوهش‌تان
 • مقالات منتشر شده موجود مربوط به پژوهش‌تان ( CV دانشگاهی)

 

 1. روش‌های پژوهش

در ادامه، عاقلانه است که روش‌های پژوهش علمی مطالعه شود. از این راه شما اطمینان می‌یابید که پژوهش‌تان را در حالتی که علمی به نظر برسد درک کرده‌اید. به علاوه ممکن است قادر به کسب اعتبارات باشید.

بر روی روش‌هایی که اعتقاد دارید برای پژوهش‌تان سودمند هستند تمرکز کنید (با استاد راهنما و همکاران خود بحث کنید). روش‌های پژوهش شامل واژه‌شناسی است که ممکن است فهم آن مشکل باشد. نیاز به فخرفروشی غیرضروری با این واژه‌ها نیست، به جای آن سعی کنید که به قدر کافی ذات اهداف کار رساله‌تان را درک کنید.

برخی کتب شفاف نوشته شده ممکن است در اقتباس جنبه‌های ضروری کمک کنند. به نظر ما بهترین کتاب‌ها آنهایی هستند که ذاتا برای استفاده متون دانشگاهی طراحی شده‌اند و بازار بزرگی چون ایالات متحده را هدف قرار داده‌اند. اگرچه، از کتاب‌هایی که به صورت غیرضروری پیچیده‌اند برحذر باشید چون خود مساله به اندازه کافی پیچیده است. بهترین کتاب‌ها از نظر موضوع اختصاصی‌اند. برای مثال، در موضوعات مهندسی صنعتی و مدیریت، برایمن وبل- روش‌های پژوهش‌های صنعتی و ساندرز، لی‌وایز و تورنهیل- روش‌های پژوهشی برای دانشجویان صنایع ممکن است مفید باشند.

 1. پژوهش‌های آزمایشگاهی را برنامه‌ریزی کنید

با استفاده از برنامه پژوهش‌تان، گام‌های علمی انجام آزمایشات خود را طراحی کنید. شما همچنین باید قادر باشید که از نتایج پروژه‌های قبلی یا حتی کار افراد دیگر شامل دستیاران ازمایشگاه یا دانشجویان برای انجام بعضی از این کارها استفاده کنید. فراموش نکنید که شما مجبورید از سهم دیگران در نوشته خود قدردانی کنید.

 1. درک پژوهش‌های آزمایشگاهی

برنامه پژوهشی خود را درک کنید. منظم باشید و اسناد کافی را به خاطر داشته باشید. اگر پژوهش شما شامل مرورها، ثبت صوت و رونوشت از هر چیزی است. در پژوهش‌هایی که شامل اندازه‌گیری‌اند، ثبت کافی همه اندازه‌گیری‌هاف انحرافات و مشاهدات حیاتی است. از این طریق شما مواد اولیه خود را در قالب مکتوب داریدف که آنالیز مؤثر را قادر می‌سازد. محرک سندهای منظم اینن است که شما ممکن است بعد از آن به طور متفاوتی فکر کنید و مایل باشید که از زاویه‌ای که در طول آزمایشات فکر نکرده‌اید، آنالیز کنید.

 1. آنالیز و ثبت نتایج

داده‌هایی را که کسب کرده‌اید را آنالیز کنید، اگر پژوهش شما کیفی است، از ارائه بیس از حد پیچیده نتایج پرهیز کنید. چون نتایج باید ارائه شوند، افراد خارج درک آن را باید آسان بیابند. برای مثال، اگر شما قصد دارید یافته‌های خود راا به گروه‌هایی تقسیم کنید چهار بهتر از دوازده است. نتایج روشن برای منتشر کردن نیز آسان‌ترند.

نوشتن عناصر علمی و رساله‌تان  را شروع کنید و نظر دیگران را بخواهید.

 1. اتمام تئوری

عناصر تئوری رساله‌تان را بنویسید، این یعنی اکنون زمان انجام مرور منظم مقالات است. از خلاصه‌های تئوری که قبلا انجام داده‌اید استفاده کنید و جاهایی که لازم است فشرده‌ترشان کنید. تئوری را با جنبه‌ها، نقطه نظرات و منابع جدید تکمیل کنید. قالب تئوری موضوع خود را توصیف کنید. ذات تئوری که مرتبط با پژوهش شماست رو بسازید و آن را در انتهای فصل تئوری خود ارائه دهید.

Google Scholar یکی از راه‌های مرثر یافتن منابع است، اگرچه، همانطور که در ابتدای این راهنما اشاره شد، روی موارد ضروری تمرکز کنید و از تعقیب عبارات غیرضروری بپرهیزید. سعی کنید که پیام اصلی مقالاتی به آن ارجاعمی‌دهید را درک کنید.

 1. نوشتن فصل مقدمه

اکنون فصل مقدمه را بنویسید. از خصوصیات قیف استفاده کنید، به این معنی که تمرکز خود را باریک کنید، بند به بند، از یک حالت کلی شروع کنید و با سوالات پژوهش به پایان رسانید، که شما به طور مؤثر در رساله خود به آن پاسخ می‌دهید. این کمک خواهد کرد که متن شما منطقی برای یک فرد خارجی داشته باشد و دنبال کردن آن آسان‌تر باشد.

محتویات اصلی مقدمه:

 • توجیه اهمیت داشتن موضوع رساله شما (پیش‌زمینه و محیط پژوهشی)
 • مسائل پژوهش و پیش‌زمینه آن را توصیف کنید (اهداف و محدوده)
 • توجه داشته باشید که آیا سوال اصلی پژوهش با مقایسه آنها با نتایج‌تان، تثوری همچنان صحیح است و اگر لازم بود سوالاتی را تنظیم کنید. استفاده از سوالات پژوهشی به خواننده کمک می‌کند که ساختار رساله شما را دنبال کند و منطق پژوهش شما را درک کند.
 • توصیفی از نگرش علمی پژوهش‌تان (روش‌شناسی) و چگونگی درک پژوهش‌تان را بنویسید.
 • ساخت و سند نتایج

بحث رساله‌تان را با توجه به موارد زیر بنویسید:

 • به سوالات پژوهش‌تان پاسخ دهید
 • پژوهش‌تان و نتایج آن را بازتاب دهید
 • در مقابل مقالات موجود
 • در عمل. چه کسی از پژوهش شما سود می‌برد و چگونه؟
 • قابل اطمینان بودن و اعتبار علمی پژوهش‌تان را ارزیابی کنید
 • محدودیت‌های پژوهش‌تان را توصیف کنید
 • هر موضوع پیشنهادی برای مطالعات بیشتر را توصیف کنید.
 • به پایان رساندن رساله

بررسی کنید که سوالات پژوهشی‌تان، دلایل و نتایج با هم سازگار هستند. سوالات پژوهش را اگر لازم است تصحیح کنید. توجه ویژه‌ای راه سوالات پژوهش‌تان و پاسخ‌هایی که ذکر شده‌اند به عنوان جواب باید دقیقا با سوالات سازگار باشند، داشته باشید.

چکیده را با یک توصیف خلاصه بنویسید:

 • موضوع رساله‌تان
 • قضاوت/ چرا به آن نیاز است
 • روش‌های پژوهشی استفاده شده
 • یافته‌های کلیدی
 • پیامدهای عملی و تئوری

عناصر مختلف رساله‌تان را به سرانجام برسانید. توجه ویژه‌ای به قالب و فرمت لازم برای منتشر کردن داشته باشید.

 • رساله را به استاد راهنمای خود برای نظر نهایی ارائه دهید

با دقت به نظرات استاد راهنمای خود توجه کنید و تغییرات لازم را در متن ایجاد کنید. اگر او چیزی که نوشته‌اید را درک نکرد، شما باید راه دیگری برای نوشتن آن پیدا کنید.

اگر شما یک مکالمه‌گر انگلیسی بومی نیستید، رساله را برای بررسی‌کنندگان زبان حرفه‌ای قبل از ارسال آن به طرف مقابل بفرستید. سرانجام، داشتن کسی که متن شما را بخوتند و تصحیح کند ممکن است مفید باشد، اگر نتوانستید کسی را پیدا کنید خودتان آن را انجام دهید.

 • رساله‌های خود را برای طرف‌های مقابل ارسال کنید

اگر بازخوردهای انتقادی دریافت کردید، افسرده نشوید! اهل تجزیه و تحلیل باشید، اکنون زمانی برای تلاش‌های نهایی است. صحبت کردندر مورد نظرات با دیگران می‌تواند مفید باشد، چون ممکن است زمانی که کارتان مورد انتقاد قرار می‌گیرد واکنش بیش از حد نشان دهید. تغییرات احتمالی معمولا از چیزی که در ابتدا فکر می‌کنید کمتر است. دلایل اساسی پشت بازخوردها را در نظر داشته باشید و با آنها روبه‌رو شوید. منظم باشید و تغییرات لازم را در رساله‌تان انجام دهید.

برای بازبین‌ها پاسخ نقطه به نقطه آماده کنید که:

 • شما هر تغییر ایجاد شده را به روشنی ارائه کرده‌اید. این به داوران اجازه می‌دهد که از خواندن دوباره کل رساله‌تان پرهیز کنند.
 • شما برای مسائلی که اعتقاد دارید نیاز به تغییر ندارد استدلالی در مقابل بیاورید.

حتما ببینید

انجام-پایان-نامه-دکتری-حسابداری

کنفرانس های دانشگاهی

کنفرانس های دانشگاهی نوشته هانا اسلک اگر در مقطع کارشناسی ارشد شرکت کرده باشید، ممکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.