خانه / انجام پروپوزال دکتری / انجام پروپوزال روش تحقیق
انجام پروپوزال روش تحقیق

انجام پروپوزال روش تحقیق

آشنایی با روش تحقیق و ضرورت آن در پایان نامه های ارشد و دکتری

روش تحقیق ، همانطور که از نام آن می توان فهمید ، روشی است که با استفاده از اصول و قواعد مشخصی ، یک پروژه یا مطالعه تحقیقاتی را به سرانجام می رساند . استفاده از روش های اصولی و کاربردی تحقیق در تمام انواع پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری لازم و ضروری است . به عبارت ساده تر ، این روش تحقیق یک رساله یا پایان نامه است که اعتبار و ارزش علمی آن را تعیین می کند . تمام مقالاتی که با اصول صحیح تحقیق و تجزیه و تحلیل داده ها تدوین می شوند ، ارزش علمی دارند و برای چاپ در ژورنال ها و مجلات داخلی و خارجی مناسب هستند .

نکات مهم در روش تحقیق چیست ؟

روش تحقیق در پایان نامه های ارشد و دکتری طبق اصول هدفمند اجرا می شود . پس از آنکه موضوع پایان نامه ارشد و یا دکتری انتخاب شد ، دانشجویان معمولاً به دنبال یافتن بهترین روش برای پیش برد تحقیقات خود هستند . روش های تحقیق مبتنی بر تهیه پرسشنامه ، تحقیقات میدانی ، نظرسنجی ، آزمایش ، فرضیه سازی یا تئوری ها ، متداول ترین روش هایی هستند که در اکثر پایان نامه های دانشجویی و مقالات علمی کاربرد دارند .

یکی از مهم ترین قسمت های روش تحقیق در رساله دکتری یا پایان نامه کارشناسی ارشد این است که روشی باید برای قسمت تحقیقاتی استفاده شود که از راهکارهای متنوع تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده های آماری تبعیت کند . اگر یک تحقیق به یک روش فرضی انجام شود اما یافته های مطالعات را نتوان به خوبی و با ابزارهای رایج آماری ، تجزیه و تحلیل نمود ، این بررسی ها ارزش چندانی نخواهند داشت .

ضرورت درس روش تحقیق در رشته های دانشگاهی ، به ویژه مقطع تحصیلات تکمیلی چیست ؟

برای موفقیت بیشتر دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی در مقاطع ارشد و دکتری لازم است درس مجزایی با عنوان درس روش تحقیق به آن ها ارائه شود . در این برنامه درسی ، دانشجویان با مفاهیم اصلی ، بنیادی و پایه روش تحقیق ، تجزیه و تحلیل داده های آماری ، استفاده از آمار ، انواع روش های مطالعات و تحقیقات و … آشنا می شوند . به این ترتیب می توان مطمئن بود که با فرا گرفتن این مفاهیم ، دانشجویان می توانند به راحتی پروپوزال روش تحقیق را نوشته و از آن برای پایان نامه های خود استفاده کنند .

در درس روش تحقیق ، مفاهیمی مانند نگرش به جزئیات ، بیان و طرح مسأله ، ارائه فرضیات برای حل مسأله ، آشنایی با روش های حل مسأله ، روش های فرضیه سازی ، روش های تحقیق در موضوعات مختلف ، روش های اثبات فرضیه ها ، تعیین اهداف و طبقه بندی آن ها ، آشنایی با روش های نمونه گیری از جامعه آماری ، روش های جمع آوری داده ها ، استفاده از برنامه های تحلیل داده ها و ابزارهای تحقیق ، به دانشجویان آموزش داده می شود .

استفاده از روش تحقیق ، نه تنها در دوره های دانشگاهی ، بلکه در زندگی روزمره نیز به کار می رود . استفاده از روش های مختلف تحقیق در پایان نامه های مقطع تحصیلات تکمیلی می تواند به تولید موضوعات مناسب و کاربردی برای پایان نامه ها منتهی گردد .

در پروپوزال دوره های ارشد و دکتری در قسمت مربوطه باید روش تحقیق کار مطالعاتی دانشجویان به طور کامل شرح داده شود . قطعاً در این قسمت از داده های آماری خبری نیست ، زیرا کار تحقیقاتی هنوز آغاز نشده است . تجزیه و تحلیل داده های آماری در متن پایان نامه آورده می شود . برای دریافت نمونه پروپوزال ارشد و دکتری می توانید از طریق سایت … اقدام نمایید .

حتما ببینید

انجام پروپوزال دکتری مدیریت،حسابداری،روانشناسی

پروپوزال نمونه وقتی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در اولین قدم از کار نوشتن پروژه …