خانه / انجام پروپوزال دکتری / انجام پروپوزال دکتری مدیریت،حسابداری،روانشناسی

انجام پروپوزال دکتری مدیریت،حسابداری،روانشناسی

پروپوزال نمونه

وقتی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در اولین قدم از کار نوشتن پروژه انتهایی خود یعنی انجام پروپوزال و پایان نامه قرار می گیرند ، احتیاج به مطالعه پروپوزال نمونه در رشته های مختلف مدیریت ، حقوق ، برق ، حسابداری ، روانشناسی دارند . این نمونه پروپوزال رشته مثلا کشاورزی یا فناوری اطلاعات یا بازرگانی می تواند اطلاعات خوبی برای نوشتن و انجام طرح اصلی به دانشجو بدهد . بخش های مختلف شامل :

– بیان مسأله تحقیق که در واقع شکاف یا مسئله موجود را تبیین کرده و سوال اصلی تحقیق را شامل می شود .

– اهمیت و ضرورت تحقیق که در واقع جنبه های کاربردی و تئوری نتایج حاصل و فایده ها و مزیت های آن تحقیق را برای جامعه و شهر تحقیق مشخص می کند .

پیشینه داخلی و خارجی تحقیق که تمامی مطالعات انجام گرفته مهم در سال های اخیر در مورد موضوع و متغیرهای پژوهش به صورت خلاصه شامل موضوع، روش کار و فرضیه ها و نتایج آن می آید .

– فرضیه های تحقیق که برگرفته از مدل تحقیق می باشد و باید با سوالات هماهنگ باشد و همچنین اهداف را پوشش بدهد .

– اهداف تحقیق که در واقع تمامی هدف ها از انجام تحقیق است و مدل را پیاده سازی می کند .

سوالات تحقیق: در بسیاری از مطالعات یا سوال تحقیق می نویسند و یا فرضیه می آورند که این هم روش درستی است .

نوآوری تحقیق : در واقع بیانگر این مطلب است که تحقیق حاضر نسبت به تحقیقات تقریبا مشابه پیشین و آنهایی که در این حوزه قرار می گیرند چه برتری هایی دارد و چه موارد جدیدی را بیان می کند و چه جنبه های مبهم دیگری را شفاف می سازد .

مدل تحقیق : یکی از مهم ترین بخش های فرم پروپوزال برای نمونه می باشد که باید یا عینا از یک مدل مقاله بیس خارجی پیاده سازی شود و یا از چند مدل متغیرها استخراج و یک مدل بومی ساخته شود .

تعریف متغیرهای تحقیق : که شامل تشریح تمامی متغر ها و زیر مولفه های آنها در فرم پروپوزال می باشد .

– روش کار : شما نوع روش تحقیق ، روش جمع آوری داده ها، ابزار جمع آوری داده ها و روش آنالیز داده ها می باشد .

– منابع تحقیق : شامل همه رفرنس ها و منابعی است که در فرم بکار رفته است .

بنابراین وقتی سخن از یک نمونه فرم پروپوزال تکمیل شده است ، همه موارد بالا باید بدرستی و با نگارش صحیح و بهره گیری از سواد اطلاعاتی خوب و دانش روش تحقیق آمده باشد و استاد راهنما و مشاور پایان نامه می توانند این کار را بدرستی برای دانشجو انجام دهند و مشاور خوبی برای وی باشند .

کسب تجربه پروپوزال نویسی با پروپوزال آماده روانشناسی کارشناسی ارشد و دکتری

وقتی صحبت از پروژه آماده در جمع های اجتماعی در عصر حاضر کشورمان می شود ، ناخودآگاه برای پایان نامه ها و پروپوزال های این چنینی اول بار یاد خیابان انقلاب و تمام دکان های پایان نامه نویسی آن می افتیم . با قدم زدن در خیابان و تابلوهای مختلفی که هر کدام نشان دهنده انجام کار توسط موسسه ای است متوجه می شویم که تقریبا همه کارهای دانشگاهی مانند پروپوزال آماده روانشناسی خوب در مقطع ارشد و دکتری در آنجا یافت می شود . کافیست در موارد دیگر نمونه فرم پروپوزالی در دست داشته باشین و روز بعد تکمیل شده آن را تحویل بگیرید . بدین ترتیب باید اذعان داشت که افراد متخصص هم در آنجا یافت می شود چون با بررسی کار انجام شده می توان دریافت که کیفیت کار هم چندان بد نمی باشد . ولی آیا واقعا می توان از روی چنین فرم های آماده ای ، تجربه کافی برای پروپوزال نویسی و انجام پایان نامه کسب کرد و برای دفاع آماده شد . در پاسخ باید گفت که تا اندازه ای . اگر دانشجویی اطلاعات متوسطی در مورد روش تحقیق و نکات آن و بخش های آماری مختلف و آنالیزها داشته باشد ، با دیدن چند نمونه عملی کار و پروژه های پایانی مختلف که تکمیل شده هستند ، می تواند با تجربه شده و خود اقدام به نوشتن پروژه بکند . ولی اگر هیچ اطلاعاتی در دسترس دانشجو نباشد در آن هنگام شاید این تحقیقات آماده هر چقدر هم با کیفیت باشد بدرد وی نخورد .
یکی از اساتید به نام در دانشگاه های تهران عنوان می کرد که پروپوزال آماده روانشناسی (Psychological provided proposal) که از همین ناحیه بدستش رسیده دارای کیفیت متوسط رو به پایین بوده است و چندان ارزش کار تحقیقاتی نو نداشته است و برای نوشتن پایان نامه باید هم موضوعات بهتری در دسترس دانشجویان رشته روانشناسی قرار بگیرد و هم سبک نگارش و توضیحات باید برای این رشته کام تر باشد . وی اضافه می کند که مشخص است که فرد بیسواد این پروژه ها را آماده نمی کند و حداقل تحصیلات دانشگاهی تا مقطع کارشناسی ارشد را دارا می باشد . چون به هر حال برخی از نکات و مسائل نوشتن پروپوزال و آماده کردن آن در رشته روانشناسی را دارا می باشد .
بنابراین نتیجه گیری می شود که افراد و فارغ التحصیلان بیکاری هستند که چندان هم بی استعداد نبوده ولی فضای کاری جامعه به آنها اجازه فعالیت های بهتر را نداده و سعی دارند از همان ذخیره های علمی که دارند و از توانایی هایی که در تحصیلات در مقاطع بالاتر کسب کرده اند استفاده کرده و هم کار دانشجو را راه بیندازند و هم پولی برای گذران زندگی کسب کنند . ولی نکته ای که باقی می ماند این است که به هر حال نهادهای مربوطه باید همانطور که به دنبال حذف اینگونه کارها هستند برای پیگیری مشکل بیکاری این قبیل افراد هم اقدامی بکنند تا صورت مسأله را پاک نکرده و به دنبال حل آن باشند .

حتما ببینید

انجام پروپوزال روش تحقیق

انجام پروپوزال روش تحقیق

آشنایی با روش تحقیق و ضرورت آن در پایان نامه های ارشد و دکتری روش …