آخرین خبرها
خانه / انجام پایان نامه دکتری / آیا می توانم با مطالعه اصول روش تحقیق پایان نامه و رساله در سطح دکتری انجام دهم؟ در رشته مدیریت فناوری اطلاعات به چه چیزهایی نیاز دارم؟

آیا می توانم با مطالعه اصول روش تحقیق پایان نامه و رساله در سطح دکتری انجام دهم؟ در رشته مدیریت فناوری اطلاعات به چه چیزهایی نیاز دارم؟

آیا می توانم با مطالعه اصول روش تحقیق پایان نامه و رساله در سطح دکتری انجام دهم؟ در رشته مدیریت فناوری اطلاعات به چه چیزهایی نیاز دارم؟

تعریف پایان نامه و رساله ی مقطع دکتری:

پایان نامه و رساله ی مقطع دکتری مدیریت فناوری و اطلاعات به دلیل این که آموزش دانش و مهارت تحقیق برای دانشجویان دکتری می باشد، حائز اهمیت است. این کار پژوهشی می تواند توسط یک یا چند دانشجو انجام بگیرد. یکی از مهم ترین نکات در نگارش پایان نامه و رساله ی مقطع دکتری مدیریت فناوری اطلاعات جدید بودن موضوع انتخابی آن است. به طوری که از زمان آغاز پژوهش توسط دانشجو تا مرحله ی نتیجه گیری، موضوع پایان نامه باید تازگی داشته باشد. این به این معنا است که تحقیق باید نتیجه ی کارهای انجام شده باشد. علاوه بر آن باید موضوعی انتخاب شود که بتواند حداقل یکی از نیازهای جامعه ی امروز را برطرف کند و سودمند واقع گردد‌.

پس از اتمام تدوین رساله ی دکتری فناوری اطلاعات دانشجو باید از آن در برابر اساتید و داوران مربوطه دفاع کند. این دفاع به این منظور است که دانشجو نتایج تحقیقات خود و هم چنین راه حل های رسیدن به این نتایج و علاوه بر آن تفاسیر و تحلیل های خود را بیان و بازگو کند.

از نکات دیگر در نگارش رساله ی مقطع دکتری استفاده از منابع علمی و معتبر دنیا است که جدید و به روز نیز باشد. این نکته باعث می شود که پایان نامه و رساله ی دکتری از نظر علمی قوی و مورد قبول باشد‌.

محتوای رساله ی مقطع دکتری باید مفصل و جامع باشد که گاهی اوقات حجم برخی از رساله ها حتی به چهار صد صفحه نیز می رسد. این حجم بالا یعنی این است که در رساله ی دکتری مطالب باید به طور خیلی واضح و مفصل بیان شود تا خوانندگان بتوانند به درستی مطالب آورده شده در رساله را به طور کامل درک کنند و هیچ جایی برای آن ها مبهم نباشد.

نکات مهم :

یک رساله ی دکتری باید در چهار چوبی خاص و بر اساس معیارهای منطقی و علمی تهیه و تنظیم گردد. یعنی این که انجام پژوهش و موضوع انتخاب شده، باید واقع بینانه صورت بگیرد و انجام و اجرای آن از نظر علمی امکان پذیر باشد. برای این کار لازم است که ابزار و وسایل و هم چنین مواد مورد نیاز برای انجام پژوهش در دسترس دانشجو باشد.

از دانشجویان دوره ی دکتری انتظار می رود که در انجام پژوهش و مراحل نگارش پایان نامه و رساله ی خود دارای تسلط کافی باشند و بتوانند خودشان کار پژوهشی خودشان را به تنهایی انجام دهند. هم چنین از دانشجویان دوره ی دکتری این انتظار است که باید اندیشه ها، تحلیل ها و تفسیرهای خود را درباره ی پژوهش بیان کند. در واقع هدف از انجام دادن رساله ی دکتری این است که دانشجو پس از فارغ التحصیل شدن بتواند به تنهایی یک کار پژوهشی را انجام دهد.

برای برآورده کردن این انتظارات، دانشجو باید با اصول و روش های نگارش پایان نامه و رساله ی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات، آشنایی کامل داشته باشد.

ملاک به کار رفته در بررسی و ارزشیابی پایان نامه و رساله ی دوره ی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات، با کیفیت بودن آن می باشد. کیفیت پایان نامه و رساله ی دکتری دانشجو اگر بالا باشد و مورد تایید اساتید و داوران قرار گیرد، می تواند بالاترین نمره را برای دانشجو کسب کند.

در بیشتر اوقات رعایت کردن موارد ذکر شده برای اکثر دانشجویان سخت می باشد و در نتیجه دانشجو نمی تواند یک رساله ی با کیفیت در مقطع دکتری را نگارش کند.

امروزه در سراسر کشور افراد و موسساتی هستند که می توانند کار نگارش پایان نامه و رساله ی مقطع دکتری را در زمینه های مختلف و با کیفیت های متفاوت برای دانشجو نگارش کنند.

موسسه ی ما نیز یکی از بهترین موسسات در امر نگارش رساله ی دوره ی دکتری در رشته ی مدیریت فناوری اطلاعات است. و این امر را در طول سال های زیاد با به دست آوردن رضایت دانشجویان اثبات کرده است.

نکات دیگر :

از بین موسسات مختلف برای کار نگارش رساله ی مقطع دکتری در رشته ی مدیریت فناوری اطلاعات دانشجو باید یک موسسه را برای انجام کار نگارش رساله ی خود انتخاب کند و گاهی انتخاب یک موسسه از بین موسسات گوناگون، گیج کننده و سخت می باشد.

متن نگارشی پایان نامه و رساله ی دکتری مدیریت فناوری اطلاعات دانشجو باید اصول و قواعد نگارشی خاصی را رعایت کرده باشد. این اصول نگارشی که شامل نوع و اندازه ی فونت مورد نظر، نوع برگه و حداکثر و حداقل تعداد صفحات نوشته شده می باشد. معمولا از سوی هر دانشگاهی به دانشجویان خود اعلام می گردد. دانشجو موظف برای داشتن یک پایان نامه ی با کیفیت این اصول را رعایت کند.

نگارش یک رساله ی با کیفیت دکتری در رشته ی مدیریت فناوری اطلاعات و با کیفیت بودن آن به سادگی به دست نمی آید و از عوامل تاثیر گذار در موفق شدن در کار نگارش، گذاشتن زمان کافی و لازم برای نگارش می باشد. شما با صرف کردن زمان کافی بر روی کار پژوهشی خود، می توانید آن را با دقت بسیار زیادی انجام بدهید و به این ترتیب از نتایج به دست آمده از تحقیق و پژوهش خود نیز مطمئن شوید.  از عوامل دیگر تاثیر گذار در کیفیت کار ساله ی نگارش شده، توانایی و تجربه ی کافی دانشجو در زمینه ی تحقیقات می باشد. دانشجو با داشتن توانایی علنی بالا در جستجوی اینترنتی در منابع مطالعاتی گذشته و تحقیقات روز انجام گرفته بر روی موضوع انتخابی خودش، خواهد توانست راه حل و ابزارهای مناسب برای سریع تر شدن و بهتر شدن مراحل تحقیق خود پیدا کند.

علاوه بر این سواد علمی و هم چنین انگیزه  و علاقه ی دانشجو برای با کیفیت تر شدن رساله ی دکتری در رشته ی مدیریت فناوری اطلاعات بسیار مهم می باشد و او را در طی کردن مراحل پژوهش، که گاهی سخت نیز می باشند، یاری می کند.

با کیفیت بودن رساله ی مقطع دکتری از این نظر اهمیت دارد که دانشجو با این کار ثابت می کند که به حدی رسیده است که می تواند با رعایت روش های تحقیق، پژوهش های جدیدی را انجام دهد. هم چنین می تواند با کشفیات جدید خود به رفع نیازهای جامعه کمک کرده و مشکلات جامعه را کمتر کند.

حتما ببینید

اهمیت سند پایان نامه برای داوران در روز انجام دفاع از پایان نامه و رساله دکتری مدیریت چقدر است؟

اهمیت سند پایان نامه برای داوران در روز انجام دفاع از پایان نامه و رساله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.